Anglické slovo roku

aneb výběr těch oxfordských nej…

 

Dnešní článek se bude věnovat výběru těch nejzajímavějších anglických slov roku vybíraných Oxfordským slovníkem. Zaměříme se tedy na britskou kulturu a to, jaká zajímavá slova pro ni byla v různých letech dominantní.

Anglické roku 2014

Začneme tím nejaktuálnějším. Slovem roku 2014 byl vyhlášen výraz/sloveso „vape“. Že vám to nic neříká, i když jste zkušení angličtináři? Není se čemu divit, výraz „vape“ se do učebnic angličtiny a běžných hodin anglické konverzace asi jen tak nedostane.

Oxfordský slovník definuje sloveso „vape“ takto: „to inhale and exhale the vapour produced by an electronic cigarette or similar device“. Za poslední dva roky se výskyt toho výrazu ztřicetinásobil, což hrálo v rozhodování o vítězi velkou roli. Výběr slova „vape“ tedy naráží na nový trend používání elektronických cigaret.

 

Nejzajímavější anglická slova roku

Rok 2003 a doba ve znamení sociálních sítí dala jasnou volbu slovu „selfie“. Tento výraz pronikl bez překladu i do českého jazyka.

 

Jasným faktorem při výběru nej slova roku 2008 byla globální finanční krize, a tak se jako jednička ukázal výraz „credit crunch“ (synonymum pro „credit squeeze“ či „credit crisis“). Odkazuje na omezení poskytování půjček a úvěrů, čili utahování opasků.

 

Pamatujete si na své první vyluštěné sudoku? Tento fenomén vtrhl před několika lety do Česka i ostatních zemí, a každý si alespoň jednou musel vyzkoušet, zda bude umět vyplnit tajemnou mřížku těmi správnými číslicemi. Popularita tohoto hlavolamu vynesla slovu „sudoku“ první místo v oxfordském výběru slova roku v roce 2005. Televize BBC dokonce vytvořila soutěžní pořad, který kombinoval prvky sudoku s klasickou vědomostní soutěží s názvem SUDO-Q.

 

Pokud máte pocit, že byste rádi pronikli více do hloubky anglického jazyka a jeho kultury, najděte si ten správný kurz angličtiny. Správnou volbou bude ten, který bude zábavný, moderní a efektivní. Jestli byste si nejprve chtěli vše vyzkoušet, není nic jednoduššího než zajít na ukázkovou hodinu zdarma.