Anglické slovo roku

aneb výběr těch amerických nej…

 

Autor: Andrea

 

Dnešní článek se bude věnovat výběru těch nejzajímavějších anglických slov roku vybíraných neziskovou organizací ADS (American Dialect Society). Zaměříme se tedy na severoamerickou kulturu a to, jaká zajímavá slova pro ni byla v různých letech dominantní.

Anglické roku 2014

Začneme tím nejaktuálnějším. Slovem roku 2014 byl vyhlášen tzv. hashtag (klíčové slovo nebo fráze začínající křížkem – mimochodem americké slovo roku 2012) #blacklivesmatter. Pokud si slovo rozdělíte -  tedy black lives matter, rychle vám jistě naskočí, na co tato fráze naráží. Rok 2014 byl v Americe silně ovlivněn demonstracemi a nepokoji kvůli smrti několika Afro-Američanů, kteří byli zabity policisty.

                                                     

Nejzajímavější anglická slova roku

Pokud nechceme zabíhat až příliš do historie a podíváme se na ty nejzajímavější výrazy od roku 2000, jistě zjistíme, jak blízká jsou některá zvolená slova organizací ADS i naší kultuře v jednotlivých letech.

 

Rok 2001 byl pro Ameriku ve znamení útoků na „Dvojčata“. Jasným vítězem se tedy staly číslice 9-11 (v angličtině jsou data psaná obráceně, než jsme zvyklí, tedy nejprve měsíc, a poté den).

 

Poněkud veselejší volbou byl rok 2003 a nový výraz pro nový typ mužemetrosexual.

 

Rok 2009 s boom Twitteru v USA předznamenal výběr slova roku: tweet. Tweet bychom přeložili jako pípnutí, je to zpráva o omezené délce 140 znaků. Twitter má dnes okolo 500 milionů uživatelů.

 

I další rok, tedy rok 2010 se nesl ve znamení technologií. Slovem roku byl zvolen výraz „app“. Tedy zkratka pro slovo application, tedy aplikaci. Upozorňuje to na boom aplikací, které je možné stahovat do tabletů, mobilních a jiných chytrých zařízení.

 

 

Pokud máte pocit, že byste rádi pronikli více do hloubky anglického jazyka a jeho kultury, najděte si ten správný kurz angličtiny. Správnou volbou bude ten, který bude zábavný, moderní a efektivní. Jestli byste si nejprve chtěli vše vyzkoušet, není nic jednoduššího než zajít na ukázkovou hodinu zdarma.