Anglické zkoušky a certifikáty ve zkratce

Jsi rodilým mluvčím jazyka, kterým není angličtina? Máš v plánu přihlásit se na univerzitu v anglicky mluvící zemi? Zajímá tě kariéra v mezinárodní firmě? Chceš zažádat o trvalý pobyt v USA, UK, na Novém Zélandu nebo v Austrálii?

Jestli je odpověď na některou z výše uvedených otázek ANO, potom rozhodně potřebuješ zvážit možnost přípravy a taky složení některé ze zkoušek ESOL.

Níže je seznam zkoušek a certifikátů, které jsou uznávány celosvětově. Nejpopulárnějšími zkouškami jsou:

 • IELTS (International English Language Testing System) - je to světově nejznámější zkouška pro účely vysokoškolského vzdělávání nebo imigrace.
 • IELTS Academic je běžným testem anglických dovedností pro účely studia na vysoké škole v UK, Austrálii, Kanadě a ostatních zemích, ve kterých se používá britská angličtina.
 • IELTS General je zkouška, jejíž úspěšné složení je požadováno, pokud chceš trvale pobývat na území Austrálie a Nového Zélandu.
 • Obě verze IELTS testu jsou akceptovány v případě žádostí o víza nebo pobyt v UK.

Cambridge ESOL nabízí 18 celosvětově dostupných typů zkoušek, kam patří:

 • KET A2-Key - Key English Test
 • PET B1-Pre-First - Preliminary English Test
 • FCE B2-First - First Certificate in English
 • CAE C1-Advanced - Certificate in Advanced English
 • CPE C2-Proficiency - Certificate of Proficiency in English

   

  TOEFL (Test of English as a Foreign Language), produkt ETS (Educational Testing Service), navržený a používaný především pro akademické účely a instituce v USA. Dnes už je zkouška akceptována také ve vyšším vzdělávání na území Kanady, Nového Zélandu a Austrálie, UK, Jižní Koreje a Irska. Současný test je tzv. počítačovým testem (Internet-based) a je proto známý jako TOEFL iBT.

   

  PTEA (Pearson Test of English Academic), produkt Pearson - měří dosaženou úroveň čtení, psaní, mluvení a také poslech stejně jako gramatiku, plynulost mluveného projevu, výslovnost, pravopis, slovní zásobu a psaný projev. Je to počítačový test (computer-based) a je navržen tak, aby reflektoval angličtinu pro účely přijetí na jakoukoliv instituci kdekoliv na světě, která požaduje plynulost anglického projevu.

   

  TOEIC (Test of English for International Communication), produkt ETS (Educational Testing Service) pro potřeby obchodní/pracovní angličtiny. Tento test používá více než 10 000 organizací ve více než 120 zemích světa. Test se skládá z poslechové a čtecí části. Od r. 2006 jsou ve vybraných zemích součástí i testy mluveného a psaného projevu.

   

  CaMLSA je test, který vychází ze spolupráce University of Michigan a Cambridge English Language Assessment a nabízí řadu testů americké angličtiny.