Anglo-americké vlajky: UK

V našem novém seriálu zajímavostí z anglo-amerického prostředí jsme vám již představili vlajku USA. Dnes se více zaměříme na zábavná fakta týkající se vlajky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Historie vlajky sahá do začátku 17. století. Britské vlajce se běžně říká „Union Flag“ nebo také hovorově „Union Jack“. Všechny barvy a tvary mají na britské vlajce svůj význam.

Červený kříž zastupuje Anglii. Bílá symbolizuje Skotsko a modrá zastupuje Irsko.

Možná vás napadne, kde tedy najdeme symbol Walesu? Wales byl donedávna považován za součást Anglie, než mu byla přidělena větší práva a získal tak větší samostatnost. Ale díky dané dlouholeté historii jeho vlastní symbol na vlajce schází.

 

Tipovali byste, že britská vlajka je znázorněna ještě na vlajce jiného státu? Možná ne, ale je to tak. Vlajka státu Havaj (který je nyní součástí USA) opravdu zobrazuje britskou vlajku v celé své kráse v levém horním rohu. Je to odkaz koloniální historie tohoto státu a jejího britského vedení.

 

V předchozím článku o historii a zajímavostech vlajky USA jste se měli možnost dočíst o zákonu a striktních pravidlech, která se týkají americké vlajky a jejího vyvěšování. Britská vlajka však něco takového vůbec nemá. Neexistují pravidla, jak vlajku věšet či jak ji skládat.

 

Vlajku „Union Flag“ dodnes používá neuvěřitelných 23 míst světa. Spousty malých území a ostrovů používá nějakou formu britské vlajky. Vyvěšenou ji ale můžete stále najít i na takových územích jako jsou Austrálie a Nový Zéland. To ale nemusí trvat věčně, v letošním roce a roce 2016 budou mít Novozélanďané možnost rozhodnout o vlastní nové vlajce (či ponechání staré vlajky) v referendu.

 

Pokud vás naše zábavná fakta o vlajce Spojených států amerických zaujala, těšte se na další díl seriálu o anglo-amerických vlajkách.

Pokud máte pocit, že byste rádi pronikli více do hloubky anglického jazyk, jeho kultury a zajímavostí a to vše přímo v anglickém jazyce, najděte si ten správný kurz angličtiny. Správnou volbou bude ten, který bude zábavný, moderní a efektivní. Jestli byste si nejprve chtěli vše vyzkoušet, není nic jednoduššího než zajít na ukázkovou hodinu zdarma.