Cestujeme kolem světa – 3. díl

Kam cestují v létě Australané?

Autor: Andrea
Který rok byl rekordní pro zahraniční dovolené australských obyvatel? Kam nejraději cestují? A jsou anglicky mluvící destinace pro Australany těmi nejoblíbenějšími?

Rok 2012 až červenec 2013 patří k naprosto rekordním, co se týká zahraničních cest/dovolených Australanů. Za hranice Austrálie se v tomto období vydalo tolik lidí, jako tři čtvrtiny celkového obyvatelstva České republiky – 8,4 milionů. Za posledních deset let se toto číslo ztrojnásobilo.

 
A které destinace lákají Australany nejvíce?
Za minulý rok se přes 1 milion australských obyvatel vydalo na Nový Zéland. Pro ty, kteří se domnívají, že je tato destinace pro Australany za rohem, vzhledem k zeměpisné poloze, bude překvapením, na jak dlouhé lety je nutno se vydat.
 
Z Melbourne do Aucklandu (hlavního města Nového Zélandu) trvá let 5,5 hodiny a například ze Sydney do novozélandské metropole musíte cestovat 3 a čtvrt hodiny. Evropany často tyto čísla překvapí, protože naše místní vnímání prostoru je poněkud jiné, a pokud se tedy dvě země nachází na mapě blízko u sebe, je to přece jen kousek, nebo ne?
 
Číslo dvě na žebříčku nejoblíbenějších australských destinací je Indonésie, po ní následuje USA, Thajsko a pětici nej zakončuje Velká Británie. Zajímavostí je také nárůst oblíbenosti některých destinací, počet australských návštěv v Singapuru za rok stoupl o 16% a do USA se podívalo tento rok o 11% Australanů více než loni.
 
A jaké jsou důvody australských vyjížděk za hranice?
Nejčastěji je to dovolená, návštěva příbuzných a také samozřejmě služební cesty. Díky velkým vzdálenostem protinožci nejčastěji cestují na dobu 14 dní.

 

Pokud by vás lákala statistika ještě podrobnější, nebo jiná zajímavá data, můžete navštívit http://www.abs.gov.au/, kde se dozvíte vše o životě Australanů v číslech a grafech.