English Word of the Year aneb jak se vybírá anglické slovo roku

Autor: Andrea

 

Už jste někdy slyšeli o tom, že je vybráno anglické slovo roku? Na našem blogu se budete moci dočíst, jaká byla vybrána nejzajímavější slova roku v minulosti, důvody jejich volby, a jak celkově souvisí s angloamerickou kulturou.

Word(s) of the Year, neboli „WOTY“ odkazuje na ta nejdůležitější slova nebo výrazy, které se na veřejnosti objevovaly ten daný rok. Některá slova roku jsou volena veřejností, jiná lingvisty, kteří nejsou nijak ovlivněni komerčními trendy. Jedna z takových společností lingvistů je „American Dialect Society“. V Anglii takové slovo roku vybírají odborníci navázáni na Oxford English Dictionary.

 

Oxfordské slovníky vybírají slovo roku velmi moderním způsobem. Pomocí speciálního softwaru nechávají projít každodenní obsah webových stránek, a tím se zjišťuje i trend v nově (nebo často) se objevujících výrazech.

 

Další slova jsou vybírána samotnými editory, během jejich práce, pokud si sami všimnou nějakého trendu a často/nově se objevujících se slov.

 

Slovo roku nemusí nutně být novým slovem, ale takovým slovem, které pro daný rok vyjadřovalo něco významného.

 

Díky rozdílnosti kultur jsou i oxfordskou společností vybírána dvě slova roku – jedno vztahující se k britské kultuře a druhé k americké.

 

V dalších dílech našeho seriálu o anglických slovech roku se zaměříme na americká a britská slova roku vztahující se ke kultuře a zajímavým historickým souvislostem.

 

Pokud máte pocit, že byste rádi pronikli více do hloubky anglického jazyka a jeho kultury, najděte si ten správný kurz angličtiny. Správnou volbou bude ten, který bude zábavný, moderní a efektivní. Jestli byste si nejprve chtěli vše vyzkoušet, není nic jednoduššího než zajít na ukázkovou hodinu zdarma.