Frázová slovesa – 1. díl

Autor: Andrea

 

Pokud se angličtinou už nějaký pátek zabýváte, sousloví „frázová slovesa“ pro vás nebude žádnou novinou. V prvním díle našeho seriálu o frázových slovesech se dozvíte, co to frázová slovesa jsou, a k čemu se používají.

Angličtina nazývá frázová slovesaphrasal verbs“ či „multi-part verbs“. To znamená, že k hlavnímu významovému slovesu je připojeno další slovo/předložka. To „další slovo“ je v tomto případě ale klíčové. Díky jejich spojení totiž vznikne naprosto nový jednotný význam těchto dvou jinak samostatných slov.

Podobně, jako se v češtině používají předpony, které mění význam slova, angličtina přidá ke slovesu jednu z předložek, a tím jeho význam změní.

 

U základních sloves jako je PUT či TAKE je možností připojení předložek téměř nekonečně mnoho a s nimi tedy i (jak by se mohlo zdát) nekonečné množství významů jednotlivých spojení. Některá frázová slovesa jsou ovšem ještě záludnější, protože např. frázové sloveso PUT AWAY má dokonce (jak uvádí Oxfordský slovník) čtyři významy:

  1. Uklidit něco na dané místo: I'll put the book away later.
  2. Střádat/spořit: They have put away a lot of money just for the holidays.
  3. Vypít nebo sníst přehnané množství jídla či pití: She put away the whole bottle of wine by herself yesterday.
  4. Poslat do vězení/léčebny: He was put away by judge for 25 years.

 

Není ale třeba dělat si s tím hlavu, jako všechno v angličtině, se i frázová slovesa dají naučit. Nejlépe se je naučíte z kontextu. Stejně jako u slovíček, která se chcete naučit, je ideální psát si kromě překladu i jejich použití i větě, tohle se vám vyplatí i u frázových sloves.

Některá frázová slovesa jsou prostě logickými spojeními a jejich význam nám dojde hned, u některých je to složitější.

Protože se říká, cvičení dělá mistra, v druhém díle našeho seriálu o frázových slovesech vám nabídneme odkazy na stránky, kde si budete moct frázová slovesa pořádně procvičit.

Pokud máte pocit, že byste si měli procvičit nejen frázová slovesa, ale angličtinu celkově, najděte pro sebe vhodný kurz angličtiny. Díky moderním inovativním metodám se navíc máte možnost naučit frázová slovesa lehce, bez zbytečného biflování.