Idiomy – 1. díl

Co to znamená výraz idiom? Kdy se používají? A je jejich znalost opravdu nutná? To vám osvětlíme v prvním dílu seriálu zaměřující právě na tento jazykový jev.

Co je to „idiom“?

Pokud jste zběhlí angličtináři, tak vás tento výraz nijak nepřekvapí. Pokud ale s angličtinou začínáte, není nijak překvapivé, že jste se s termínem „idiom“ ještě nesetkali.

Idiomy jsou ustálená slovní spojení, která běžně používáme i v češtině. V rodném jazyce tento jazykový jev používáme s naprostou lehkostí. Oříškem se stává, až když se je snažíme (naučit a) použít v jazyce cizím.

 

Některé idiomy lze přeložit doslova bez ztráty původního smyslu a významu, u většiny to však neplatí.

 

Příkladem může být „není to můj šálek kávy (čaje)“ = it’s not my cup of tea. Zde je jasné, že o čaj mluvčímu opravdu nejde a jedná se o přenesený význam tohoto spojení. Překlad je však zdánlivě jednoduchý.

 

Většinou překlad bohužel nefunguje, což znamená idiomy se prostě naučit. Jako příklad můžeme uvést studenty oblíbený (avšak v každodenním životě téměř neužívaný) idiom spojený s poukázáním na špatné počasí – když říkáme, že padají trakaře, Angličan se vyjádří takto: „It’s raining cats and dogs“ (a věřte, že z oblohy opravdu nepadají žádní čtyřnozí mazlíčci).

 

Jak se tedy idiomy naučit?

Znalost idiomů patří k vyšší úrovni angličtiny. Pokud jste tedy již pokročilými studenty, nebojte se idiomy přidat do své slovní zásoby.

Nejlépe se je naučíte čtením, poslechem či sledováním oblíbených pořadů a filmů v angličtině.

Idiomy se lze také snadno naučit přímou konverzační metodou díky systematickému opakování a propracované metodice. Idiomy se vám tak dostanou pod kůži, aniž byste je museli doma nějak drilovat, či se je biflovat nazpaměť.

 

V dalších dílech našeho seriálu vám doporučíme webové stránky, kde se s idiomy můžete seznámit, naučit se je a zábavnou formou si je i procvičit.

 

Pokud byste se rádi naučili (nejen) idiomy. A chtěli byste zažít také hodiny angličtiny, kde už od úplných začátečníku mluvíte, mluvíte a mluvíte, vyzkoušejte Jazykovou školu Empire. Přijďte se sami přesvědčit, jak funguje moderní metoda výuky angličtiny Direct Method for English a zapište se na ukázkovou hodinu zdarma.