Intenzita výuky angličtiny

Autor: Andrea

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak často byste měli chodit na výuku jazyka? Při jaké intenzitě výuky se budete posouvat dál, a co je spíš takový „udržovací“ mód?

Říká se, že čím dříve se dítě začne s cizím jazykem seznamovat tím lépe. Je pravda, že hravou a zábavnou formou výuky se angličtina dětem rozhodně nezprotiví a pár slovíček a nějaká ta spojení má možnost pochytit trvale, pokud se ve výuce plynule pokračuje.

 

Ale jak je to s výukou dospělých? Jakou intenzitu byste měli zvolit, abyste je jazyk naučili dostatečně, měli ho možnost procvičit a začali se posouvat dál? Děti na základních a středních školách mají obvykle výuku cizího jazyka třikrát a někde dokonce čtyřikrát týdně. Takový počet hodin týdně umožňuje dítěti efektivní učení a posun vpřed.

 

Při intenzitě čtyř vyučovacích hodin týdně takovou možnost dostává i dospělý. V tomto případě je ideální možností intenzita 2x2 hodiny, což se snáze vtěsná do dnes velmi nabitých rozvrhů vytížených zaměstnanců, podnikatelů, nebo třeba i matek na rodičovské dovolené. Při čtyřech hodinách týdně je možné látku dostatečně probrat i procvičit a na doma tak zbývá výrazně méně práce.

 

Pokud byste si k této intenzitě vybrali ještě kurz vedený některou z moderních inovativních metod, které se soustředí na to, že se studenti vše naučí na hodině, doma byste pak jen opakovali to, co už si pamatujete z hodiny.

 

Takový počet hodin si ovšem časově a někdy i finančně nemůže každý dovolit. Proto jazykové školy nabízí i jiné varianty s nižší intenzitou.  Dvě hodiny angličtiny týdně jsou další obvyklou možností. Zde už je lepší hodiny volit odděleně v jiné dny, protože intenzita výuky je nižší a to, co se doma naučíte, procvičíte z minulé hodiny, máte možnost ještě jeden další den v týdnu aplikovat.

 

U intenzity 2x1 hodina by měli studenti věnovat více času domácí přípravě. Větší soustředění by mělo být především na opakování slovní zásoby a učení se nových slovíček. A dostatečné procvičení gramatiky. Za jednu hodinu angličtiny dvakrát týdně zvládnete pochopit vše potřebné, ale učení záleží už mnohem více na samotném studentovi doma. Svoje samostudium ovšem může přizpůsobit svým časovým možnostem a to je pro některé studenty výhoda.

 

Pokud byste chtěli chodit na kurz angličtiny, ale máte minimum času, kurzy s intenzitou 1x1 hodina jsou naprostým minimem a opravdu tzv. „udržovacím“ módem. Ideálně je studenti využívají na konverzace, kdy už dosáhli dostatečné úrovně angličtiny a chtějí si jednou týdně prostě jen „popovídat“ anglicky. Tato intenzita rozhodně neslouží pro dlouhodobé zlepšování v jazykových dovednostech a není vhodná pro studenty nižších úrovní.

 

Pokud zápasíte s množstvím času, ale mohli byste si (a potřebovali byste si) najít volnou chvíli na angličtinu, ale váš rozvrh je hodně proměnlivý, zkuste individuální studium. Jazykové školy i samotní lektoři hodiny angličtiny v této formě běžně nabízí a dají vám možnost přizpůsobit se vašim možnostem. Navíc výuka „jeden na jednoho“ je opravdu intenzivní a zaměří se přímo na vaše potřeby.

 

Ať už si zvolíte jakoukoliv intenzitu výuky, rozhodně studium angličtiny neodkládejte. Její znalost se vám může hodit nejen v práci, ale i při cestování nebo učení se s vašimi dětmi do školy. Zvažte kolik času i financí chcete investovat do zlepšení vlastních schopností a jistě najdete přijatelný kompromis. Nabídka jazykových škol je dnes opravdu široká.