Jak se na dovolené domluvit i bez slovníku

Autor: Andrea

 

První prázdninový den je za dveřmi a na většinu z nás čeká zasloužený odpočinek v podobě dovolené. Pokud jste se ji letos rozhodli trávit v zahraničí, máme pro vás pár tipů, jak se zbavit strachu z komunikace v cizím jazyce a užít si příjemný pobyt.

  • projděte si slovní zásobu a potřebné fráze určené na dovolenou předem - můžete je najít na internetu nebo v konverzacích na cesty, které najdete v každém knihkupectví

 

  • na dovolenou si s sebou pro jistotu vezměte kapesní slovníček nebo konverzaci na cesty, kde najdete všechny důležité výrazy týkající se běžných situací, do kterých se můžete dostat

 

  • pokud vyrážíte na dovolenou s dětmi, zapojte je do jazykových příprav na dovolenou, společně vás procvičování jistě bude bavit a možná se naučíte něco nového od sebe navzájem

 

  • při hovoření v cizím jazyce se nepozastavujte nad gramatikou, snažte se mluvit tak, jak to cítíte, věřte, že vám druhý jistě porozumí, jste přeci na dovolené, tak proč se zbytečně stresovat

 

  • nebojte se mluvit a používat vám známou slovní zásobu, i když se vám bude zdát moc jednoduchá, vy jste turista s právem na zasloužený odpočinek, jistě se s vámi ostatní budou chtít domluvit a posměchu se určitě nedočkáte

 

  • pokud jedete na dovolenou do oblíbených letních destinací, kde není angličtina oficiálním jazykem, možná budete překvapeni, že je právě vaše angličtina na lepší úrovni než lidí, se kterými se v prázdninové destinaci setkáte, proto se nemáte čeho bát a s chutí konverzujte, jistě si navzájem porozumíte

 

  • nebojte se používat řeč těla, často je jedno gesto jednodušší a rychlejší než dlouhosáhlé vysvětlování, při kombinaci se správným slovíčkem nebo otázkou, bude jistě jasné, o čem je řeč

 

Jestli vám ani tyto tipy nedodaly sebedůvěru pro hovoření v angličtině bez stresu, můžete si před dovolenou osvěžit všechny potřebné fráze a slovní zásobu ve speciálních kurzech. Vyzkoušíte si modelové situace typické pro cestování, získáte novou slovní zásobu a osvěžíte si vám známé jednoduché gramatické struktury, abyste získali při vašem projevu jistotu a sebedůvěru.