Když nebe zaplaví ohňostroje na Guy Fawkes' Day

Autor: Andrea

5. listopadu se opravdu nemusíte bát, že byste zabloudili ve tmě ve Velké Británii.  Tento den totiž každoročně připadá na tzv. „Guy Fawkes‘ Day“. Jinak také nazývaný jako „Bonfire Night“ (bonfire = velký táborák/vatra), kdy je celá obloha ozářena nádhernými ohňostroji.

Tento svátek vznikl jako připomínka pokusu o útok na Houses of Parliament, které chtěl vyhodit do povětří právě katolík jménem Guy Fawkes v roce 1605. Cílem bylo zabití a svržení krále Jakuba I. (King James I. of England). Jeho plán na spiknutí byl ovšem včas odhalen a v tento den se tak slaví záchrana krále a monarchie.

 

Možná znáte film – původně komiks – V jako Vendeta (V for Vendetta), ve kterém se proslavila maska Guy Fawkese, která je dnes symbolem v médiích často zmiňované hackerské organizace Anonymous.  

 

Tento listopadový den jsou oslavy provázeny stavěním velkých ohňů, odpalování ohňostrojů a nesmí chybět i typické občerstvení. Mezi tradiční lahůdky patří „toffee apples“ – jablka celá namáčená do karamelu nebo cukrové polevy; „bonfire toffee“ – speciálně vyráběné bonbony především z cukru a másla a také brambory pečené na ohni nebo v popelu.

 

Proč si tedy neudělat také takovou malou podzimní oslavu s ohňostrojem, pečenými jablky a rodinou sedící okolo společného ohně i u nás…