Mozaika zajímavostí ze Dne nezávislosti

Autor: Andrea

 

Pokud Vás zajímá, jak si Američané užívají den volna 4.července, přečtěte si více v článku o tzv. Dni nezávislosti.

Když se ve Spojených státech amerických řekne „čtvrtého července“ nikomu se nevybaví nic jiného než Den nezávislosti – svátek, kterým si všichni připomínají událost z roku 1776.

 

Jak už název svátku napovídá, souvisí s datem čtvrtého července roku 1776, kdy byla Velkou Británií vydána tzv. Deklarace nezávislosti. Do roku 1791 se ovšem označení „Den nezávislosti“ pro tento svátek nepoužívalo, jako důvod k oslavám stačilo v kalendáři pouze významné datum.

 

Zajímavostí tohoto amerického státního svátku jistě je, že oba státníci a prezidenti Spojených států Thomas Jefferson a John Adams, kteří Deklaraci podepsali, zemřeli právě čtvrtého července v roce 1826 – přesně 50 let po podpisu deklarace.

 

Pro Američany je Den nezávislosti nejen dnem pracovního volna, ale i důvod k pompézním oslavám a ukázání národní hrdosti ve všech svých podobách. Obvykle se v tento den schází celé rodiny a plánují společné pikniky nebo grilování. Toto významné datum je také důvodem k pořádání různých zábavných aktivit – například soutěží v pojídání melounů nebo hotdogů. Také jsou organizovány různé rodinné soutěže, jejichž cílem je pobavit všechny generace. 
 
Každoroční výročí prvního vydání Deklarace nezávislosti je dnem patriotismu, a proto je naprosto obvyklé, že občané USA vyvěšují na svých domech nebo do svých oken americké vlajky. I občerstvení, které se objevuje na piknikových dekách nebo zahradách rodinných domků při grilování, je často symbolicky laděno do barev americké vlajky.
 
Den nezávislosti bývá obvykle ukončen grandiózními ohňostroji, které jsou sestaveny v národních barvách, tedy červené, modré a bílé a jejich vystřelování obvykle podbarvuje národní hudba.
 

Tento svátek musí být vždy chápán v kulturním kontextu Spojených států amerických. Pro obyvatele severoamerického kontinentu je tento den možností, jak vyjádřit podporu boje za svobodu a demokracii, svou národní hrdost a vlastenectví.