Očima lektorů angličtiny...6. díl

Závěrečný díl našeho seriálu o českých a slovenských lektorech Jazykové školy Empire vám dá možnost získat ty nejužitečnější tipy, jak se naučit co nejlépe anglicky od těch nejpovolanějších - lektorů angličtiny (němčiny), kteří tráví s angličtinou/němčinou každý den a jejichž životem se cizí jazyky naprosto prolínají. Pokud byste si rádi angličtinu zlepšili, čtěte dál a získáte jedinečný návod, jak na to.

Jak se co nejlépe naučit anglicky?

 

Kontinuita. A co největší možná expozice tomu jazyku, čili mají-li na to trpělivost a nervy, poslouchat anglické písničky, koukat na seriály v angličtině s anglickými titulky, a snažit se co nejvíc tomu jazyku vystavit. A hlavně neustávat, neustále ten jazyk aktivně udržovat, i když to občas "bolí", protože jazyková znalost upadá neuvěřitelně rychle a vystavět ji pak zpátky "bolí" ještě víc :-).

KATKA, Jazyková škola Empire, Praha

 

Nejpodstatnější pro začátečníka jakéhokoliv jazyka je překonat strach z mluvení a mluvit, mluvit, mluvit, kdykoliv k tomu je příležitost, což ostatně platí i pro pokročilejší studenty. Jinak než mluvením se prostě mluvit nenaučíte. 

Dalším dobrým způsobem jak si rychle osvojovat angličtinu je číst knihy ve zjednodušené angličtině. Takové knihy většinou mají přesný počet použitých výrazu, pro různé úrovně znalosti. Tím, že se v textu slova opakují, se je žák učí v různých kontextech a díky tomu si je také dobře zapamatuje.

Poslední radou (spíše pro pokročile studenty) jak se učit anglicku je sledování anglických seriálu v angličtině a ideálně s ne českými, ale anglickými titulky, tak člověk vnímá jazyk auditivně i vizuálně. Takový seriál mohou být Friends, How I met you mother atp.

DAVID, Jazyková škola Empire, Praha

 

Studenti hlavně musí sami pochopit, že angličtina není jen předmět ve škole ale skutečná dovednost, která jim otevře nové obzory. Jako lektor se jim snažím připomínat, že si tak mohou číst anglickou literaturu, sledovat filmy či seriály v originále či zjišťovat nejnovější události z anglicky psaných médií. Při cestování v mnoha zemích angličtina usnadní komunikaci s místními a pomůže navázat nová přátelství. A nejen to. V dnešní době je angličtina téměř nutností v celé řadě zaměstnání a studentům tak pomůže i v profesním životě.

Studenti často propadnou klamu, že jakmile dosáhnou určité úrovně, jsou "v suchu" a mají hotovo. Ale angličtina se musí neustále trénovat, procvičovat tak, aby s ní byl student v kontaktu, jinak se velmi snadno zapomene. Tudíž by studenti měli vytrvat a nevzdávat to. Studium angličtiny je v podstatě celoživotní proces.

HONZA, Jazyková škola Empire, Praha

 

Základem je kvalitní škola nebo lektor, ale rovněž co nejčastější kontakt s angličtinou. Studentům doporučuji sledovat filmy a poslouchat nejrůznější nahrávky (snadno a zdarma dostupné na Internetu), číst anglické knihy nahlas! a učit se krátké dialogy nazpaměť. Hlavně ale berte studium angličtiny jako zábavu a věnujte se oblastem, které vás zajímají. I zde totiž platí jednoduchá rovnice: zájem = motivace = rychlý pokrok.

ZBYNĚK, Jazyková škola Empire, Praha

 

Učit se prostřednictvím něčeho, co vás baví, jazyk nemá být trápením, ale zábavou, takže pokud máte rádi hudbu, třeba posloucháním anglických písniček, „looking up lyrics“, filmy, „subtitels“, „book reading“, cokoliv, co lidí dělají rádi a přenesou to do toho jazyka, který se snaží naučit, „at least that is how I learnt it“ :-).

BÁRA, Jazyková škola Empire, Praha

 

Učení musí studenta bavit a musí chápat jeho smysl. Musí to být zábava, ale zároveň musí vědět proč/na co se to učí. Jen tak to funguje také dlouhodobě.

TOMÁŠ, Jazyková škola Empire, Bratislava

 

Klíčový je podle mě přístup – je moc fajn, když lidí vnímají angličtinu ne jako cizí jazyk, ale jako jiný jazyk. Jinými slovy, jako jiný nástroj na vyjádření toho, co chtějí říct nebo co si myslí. Určitě bych doporučila studentům a studentkám, aby chodili do kurzu angličtiny kontinuálně a dlouhodobě, jak je to jen možné. Kromě toho je dobré být s angličtinou co nejvíc v kontaktu – díky cestování, sledování televize, filmů, seriálů, poslech anglických rozhlasových stanic, případně poslouchání audio knih v angličtině a podobně. Myslím si, že je také fajn pomoct lidem najít si co nejefektivnější způsob učení se – pokud jsou například primárně vizuální, můžou mít v kanceláři nebo doma kartičky se slovíčky na viditelných místech a podobně.

SYLVIA, Jazyková škola Empire, Košice

 

Přemýšlení v cizím jazyce je cíl a klíč k jeho učení se – zastavení systematického překládání a naučit se používat i skromnou slovní zásobu kreativním způsobem, umět reagovat přirozeně a beze strachu. Když člověk při komunikaci na chvíli zapomene, že zná i nějaký jiný jazyk, nesetká se s dilematem, že něco neřekl správně. Proto je třeba rychle se naučit gramatiku, aby se slovní zásoba mohla rozvíjet bez bariér J.

ARNOLD, Jazyková škola Empire, Bratislava

 

Mluvit, nebát se, překročit vlastní hranice, a potom to jde samo. Určit si cíl, proč se učím, co mi to má dá, a kam mě to má posunout a tento cíl směle následovat. Nečekat, že se všechno naučím jen ve škole, tak se učím, jak s jazykem pracovat, jeho základy, popřípadě si procvičuji dávno známé, hodně dělá samostudium, nebo vycestovat do země, kde se cizím jazykem hovoří, číst cizojazyčnou literaturu, sledovat zpravodajství, kinematografii atd. Dnes máme nekonečně možností. Základem je nespat na vavřínech.

JANA, lektorka němčiny, Jazyková škola Empire, Bratislava

 

Člověka to musí bavit. Tady je opět vidět souvislost s motivací. Učte se tak, abyste si v tom našli zálibu. Pokud vás baví komunikace s lidmi, přihlaste se na kurz. Pokud vás baví čtení knih, čtěte anglické knihy. Dostupné jsou různé úrovně, i pro začátečníky. Pokud neradi čtete, stahněte si audio knihu a poslouchejte. Pokud vás baví sledování filmů, dívejte se na filmy v angličtině. Nejdříve s anglickými titulky, později i bez nich. Nejdůležitější se, abyste to dělali s radostí. Člověk je tvor lenivý, a proto musí v učení hledat cestu nejmenšího odporu :-).

VILÉM, Jazyková škola Empire, Bratislava

 

V posledním závěrečné části šestidílného seriálu článků a lektorech Jazykové školy Empire jste mohli zjistit, že učení se rozhodně nemusí rovnat mučení a je jen na vás, jakou cestu a způsob při učení angličtiny zvolit. Pokud by vás zajímali další názory našich lektorů, všechny předchozí díly najdete na našem blogu v záložce Z prostředí jazykovky.

Nechali jsme vás nahlédnout do myslí našich lektorů, pokud by vás lákalo seznámit se s nimi i osobně, neváhejte se přijít podívat. Ukázková hodina je u nás zdarma. Stačí se na ni zapsat a přijít. Budete tak mít možnost seznámit se s našim příjemným prostředím, milými lektory a způsoby výuky, které Jazyková škola Empire nabízí.