Orangemen's Day – nám neznámý tradiční svátek Severního Irska

Autor: Andrea

 

Léto v Severním Irsku provází řada oslav a tradičních průvodů. Jedním z nejvýznamnějších je ten "oranžový". Proč oranžový a proč jsou v Irsku průvody tak oblíbené? Přečete si více...

Svátek „Orangemen’s Day“ sahá do hluboké historie Severního Irska a jeho oslava spadá vždy na dvanáctého července, přestože se bitva na východním pobřeží u řeky Boyne, kterou si každoročně Irové připomínají průvody laděnými do oranžové, odehrála prvního července v roce 1690 (důvodem posunu tohoto svátku na dvanáctého byl přechod na gregoriánský kalendář).

 

Vžitá označení pro tento svátek bývají různá, od „Orange Day“ po „The Twelfth“. Oranžová barva je v Irsku typická pro protestanty a pochody doprovázené kapelou jsou často pořádány protestantským Oranžským řádem.

 

Celá slavnost má vždy velmi elegantní nádech vzhledem k tomu, že účastníci průvodů jsou oblečeni v černých oblecích, a pokud chtějí opravdu dodržet tradici, mají na hlavě buřinku a na rukou bílé rukavičky. Speciální šerpy, které mají přes sebe pochodující přehozené, jsou obvykle jak jinak než v oranžové barvě a výšivky na nich symbolizují příslušnost a postavení v řádu. Celý průvod samozřejmě doplňují vlajky Oranžského řádu nebo Spojeného království.
 
Historicky byl tento severoirský svátek celkem problematickým dnem, protože se stával důvodem k potyčkám mezi katolíky a protestanty. Nejednalo se ovšem pouze o nějaké slovní přestřelky, často byly tyto střety velmi krvavé a nebylo výjimkou, že při nich padly i lidské životy. V posledních letech již probíhá klidnější formou, ale i přesto jsou průvody hlídány policií nebo armádou pro zajištění hladkého průběhu oslav a klidu v ulicích.
 

Pokud zavítáte do Severního Irska v období mezi dubnem a srpnem, budete mít možnost setkat se i s jinými průvody než je ten „oranžový“. Tato doba je totiž nazývána „marching season“ (období průvodů). Některé připomínají historické události, jiné odkazují na církevní řády. Všechny jsou ale jistě zajímavou kulturní připomínkou historických kořenů a tradic Irska.