Poznáváme Velkou Británii: Co jste (možná) nevěděli o Walesu

Autor: Andrea

 

Wales je pro mnohé z nás pouhou částí Velké Británie. V našich představách se obvykle neocitá na seznamu vysněných turistických destinací. My vás s Walesem seznámíme trochu blíže a třeba zjistíte, že zážitky z jeho návštěvy by byly minimálně zpestřením vašich vyprávění z cest.

Co možná o Walesu víte…

Hlavní město

Cardiff

Oficiální jazyky

Angličtina, Velština

Systém

Konstituční monarchie

Královna (Spojeného Království)

Alžběta II.

Rozloha

20 782 km²

Počet obyvatel

Okolo 3 milionů

Hustota obyvatel

148/km²

Měna

Libra (GBP)

 

To byla „suchá“ fakta, ale v druhé polovině článku vám nabízíme výběr těch nejzajímavějších a nejkurióznějších informací o Walesu. Třeba se i díky nic rozhodnete tuto krásnou zemi navštívit a pořádně si procvičit angličtinu…a třeba se naučit i pár slovíček velšsky ;-).

 

Co možná o Walesu nevíte…

  • Pouze 21% Velšanů umí mluvit svým rodným jazykem, tedy velšsky
  • Velšská abeceda vůbec neobsahuje písmena K, Q, V a Z
  • Ve Walesu najdete nejvíce hradů na kilometr čtvereční na světě
  • Matematické znamínko „rovná se“ bylo vytvořeno právě Velšanem
  • Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch“ neboli „The church of St. Mary in the hollow of white hazel trees near the rapid whirlpool by St. Tysilio’s of the red cave“ je nejdelším označením pro nějaké místo na světě
  • Z Walesu pochází král Artuš
  • Ve Walesu najdete na počet více ovcí než samotných Velšanů
  • Nejstarší strom ve Walesu – tis červený – je starý okolo 4 až 5 000 let
  • V 19. století byl Cardiff největším vývozcem uhlí a železa na světě, svého času s největším přístavem světa

 

Pokud máte pocit, že jsme vás na cestu do Walesu opravdu nalákali, ale chtěli byste si předtím angličtinu pořádně procvičit. Najděte si ten správný kurz, nebo se zajděte podívat na ukázkovou hodinu angličtiny zdarma, kde si vyzkoušíte, jak mohou probíhat zábavné a dynamické hodiny angličtiny.