Poznáváme Velkou Británii: Co jste (možná) nevědli o Skotsku

Autor: Andrea

 

Možná si ještě vzpomenete na nedávné referendum o skotské samostatnosti. Skotové jsou hrdí na svou národnost, a přestože bylo rozhodnuto a zachování jednotnosti a příslušnosti k Velké Británii, nic to nemění na tom, že by této zemi měla být věnována vlastní pozornost.

Co možná o Skotku víte…

 

Hlavní město

Edinburgh

Největší město

Glasgow

Oficiální jazyky

Angličtiny, Galština, Skotština

Systém

Konstituční monarchie

Královna (Spojeného Království)

Alžběta II.

Rozloha

78,772 km²

Počet obyvatel

Okolo 5.2 milionu

Hustota obyvatel

64/km²

Měna

Libra (GBP)

 

To byla „suchá“ fakta, ale v druhé polovině článku vám nabízíme výběr těch nejzajímavějších a nejkurióznějších informací o Skotsku. Třeba se i díky nic rozhodnete tuto krásnou zemi navštívit a pořádně si procvičit angličtinu… A věřte nám, že ve Skotsku se najde něco lákavého pro každého ;-).

 

Co možná o Skotsku nevíte…

 • Pro milovníky ostrovů: Skotsku náleží okolo 790 ostrovů, z toho je 130 obydlených
 • Pro milovníky železnic: Na jeho území najdete přes 300 železničních stanic
 • Pro milovníky květin: bodlák je národním znakem Skotska
 • Pro milovníky zvířat: jednorožec je národním symbolem Skotska
 • Pro milovníky hasičů: Edinburgh měl jako první na světě zřízený vlastní požární sbor
 • Pro milovníky stromů: Skotsko je domovem nejstaršího stromu Evropy, památný tis stojí na jeho území již 3000 let
 • Pro milovníky deště: v roce 1824 byla ve Skotsku Charlesem Macintoshem (chemikem narozeným v Glasgow) vynalezena pláštěnka, v Anglii také můžete dodnes slyšet výraz „Mac“, kterým pršiplášť nazývají
 • Pro milovníky vědy: mezi nejznámější skotské vynálezy patří televizor, telefon, penicilin, použití logaritmů, asfalt a pneumatiky
 •  Pro milovníky image: Skotsko má největší procento obyvatel se zrzavými vlasy na světě; 7 z 10 Skotů má modré oči
 • Pro milovníky sportu: Skotko je Mekkou golfu, tento sport pochází ze Skotska a na jeho území najdete bezpočet golfových hřišť
 • Pro milovníky alkoholu: záznam o první whisky nepochází ze Skotska, ale z Číny, do Skotska dorazila receptura na tento nápoj o tisíc let později, přesto je skotská whisky dnes známá svou prvotřídní kvalitou

 

Pokud máte pocit, že jsme vás na cestu do Skotska opravdu nalákali, ale chtěli byste si předtím angličtinu pořádně procvičit. Najděte si ten správný kurz, nebo se zajděte podívat na ukázkovou hodinu angličtiny zdarma, kde si vyzkoušíte, jak mohou probíhat zábavné a dynamické hodiny angličtiny.