Seriál o „collocations“ – 1. díl

Autor: Andrea
Collocations – pro některé studenty angličtiny tajemné slovo. Co to znamená, kde je v anglickém jazyce najdete a proč jsou důležité? To vše se dozvíte v našem článku.

 

Collocations neboli česky „kolokace“ jsou ustálená slovní spojení a vazby. Abyste uměli opravdu anglicky, je třeba tento jazykový jev pilovat a trénovat. Díky collocations bude totiž vaše angličtina povýšena na úroveň rodilých mluvčích. Bude znít přirozeně a váš projev bude srozumitelnější.

 

Collocations, tedy ustálená slovní spojení se objevují bez zjevných pravidel. Stejně jako ve všech ostatních jazycích, jsou i v angličtině používány jisté vazby, které znějí přirozeně a jejich obměna je nepřirozená a špatná. Např. o rychlé sprše se bude hovořit jako o „a quick shower“, „a fast shower“ by rodilý mluvčí nikdy neřekl.

 

Kvůli nemožnosti aplikace pravidel je nutné si tato slovní spojení zažít. Nejlepším cvičením je samozřejmě poslech např. BBC, čtení nebo sledování filmů a seriálů v angličtině. Často opakující se collocations si pak snadno zapamatujete v rámci příjemné zábavy.

 

Pokud se chystáte na některou z cambridgeských zkoušek, jak je FCE či CAE, pak počítejte s tím, že právě cvičení na collocations bude jisto jistě jejich součástí. Je to právě tento jazykový jev, který dělá z učedníka mistra.

 

Na stránce http://www.englishclub.com/vocabulary/collocations.htm se máte možnost dozvědět podrobné informace o collocations, velmi srozumitelně a přehledně napsaná pravidla poslouží jako základ k dalšímu učení. Navíc zda najdete i seznam těch nejčastějších slovních spojení, http://www.englishclub.com/vocabulary/collocations-lists.htm.

 

Pokud byste měli zájem o knihu, která se zaměřuje pouze na tento jazykový jev, samozřejmě jich najdete na trhu více. Cvičení a tradiční podoba učebnice Cambridge University Press vám zaručí kvalitu a možnost procvičování, i když jste mimo dosah moderních technologií. Recenzi této cvičebnice si můžete přečíst zde:

http://www.helpforenglish.cz/article/2006072702-english-collocations-in-use.