Tradiční britská kuchyně – 1. díl

Autor: Andrea
 

Co se skrývá pod pojmem tradiční britská kuchyně? Jsou její chutě pro nás opravdu tak vzdálené?

ANGLICKÁ SNÍDANĚ

 

Anglická snídaně je termín pro nás celkem známý a většina z nás si pod ním umí představit to, jak bude jeho jídlo na talíři vypadat.
 
Pravá anglická snídaně je v rodinách servírována obvykle o víkendech. Během týdne se rodina většina spokojí s miskou mléka s cereáliemi. Těch mají v Anglii obrovské množství druhů, od těch přeslazených a barevných pro děti až po velice zdravé plné vlákniny.
 
Ale zpět k pravé anglické snídani. Asi každý z nás zná ham and eggs, k nim na talíř přistanou obvykle opečené klobásky a ohřáté fazolky v tomatové omáčce. Do celé sestavy pak jistě patří i opečené žampiony, ale i rajčata.
 
ČAS OBĚDA
 
Během pracovního týdne nemají Britové mnoho času na vyvařování a jejich oběd je často ve studené podobě. Obvykle ho zastupují sendviče a sálat. Děti mají ve škole možnost přinést si oběd z domova, nebo jíst v jídelně.
 
Úroveň britských školních jídelen byla poslední roky na velmi špatné úrovni. Nebylo vůbec výjimkou, že děti nedostávaly vůbec žádnou zeleninu a na jejich talířích se naopak s pravidelností objevovalo smažené, jako hranolky, rybí prsty a podobně. Byl to právě Jamie Oliver, o kterém bude řeč později, který začal tvrdě bojovat za změnu a nutnost nutriční vyváženosti dětského jídelníčku, na kterém by se mělo podílet i stravování ve škole.
 
Víkendové obědy se pak svým složením podobají večeřím, které jsou i přes týden brány jako čas, který může rodina strávit společně u stolu.
 
 
ČAS VEČEŘE
 
Zajímavostí večerního rituálu je často oddělné jídlo dospělých a dětí. Dětem jsou velmi často servírována ne právě zdravá jídla, bráno z našeho pohledu. Výjimkou nejsou rybí prsty, klobásky, pizza a hranolky. Obvykle k nim dostávají nějakou zeleninu, ale ta často opakující se ne příliš zdravá jídla, jen stěží vyváží.
 
Pokud je večeře nebo slavností oběd pro celou rodinu, jeho hlavní roli zastává pečeně. Obvykle je z masa vepřového, jehněčího, hovězího nebo se peče kuře. Ostatní druhy masa jsou spíše výjimkou. Jehněčí je tradiční britskou pochoutkou a upravuje se často nejen jako pečeně.
 
K pečeni je podávána zelenina a různé druhy omáček nebo hořčic. Zajímavostí je pro nás jistě tzv. „Yorkshire pudding“. Slovem pudding se nenechte zmást. Nemá nic společného s českým sladkým pudinkem vařeným z mléka. Výraz „pudding“ Britové používají pro cokoliv, co je myšleno jako dezert, nebo něco po hlavním jídle.
 
Konkrétně Yorkshire pudding – který je zde myšlen jako slaný předkrm - vypadá jako košíčky nebo kornoutky upečené z těsta, které jsou plněny šťávou z masa a zeleninou. V případě, že nějaké zbydou, mohou být po jídle plněny džemem nebo zmrzlinou.
 
Společně s pečení pak na talíři nemůže chybět zelenina, velmi často mrkev, hrášek, kapustičky a pečené brambory.
 
Pokud byste se chtěli přesvdčit o britských chutích na vlastní kůži a zažít typickou rodinou anglickou atmosféru, neváhejte se vydat na jazykový pobyt v Anglii s ubytováním přímo v britských rodinách.