Tradiční národní dezerty – 1. díl - Velká Británie

Autor: Andrea

Pokud máte právě hlad, čtení tohoto článku odložte na později. V prvním díle seriálu o tradičních národních dezertech se dozvíte, jaké dortíky se nejčastěji objevují na kávových (pokud jde o Anglii spíše čajových) lžičkách Britů. Také se s vámi podělíme o legendy a historii jednotlivých sladkostí.

Jedinečné dezerty, které jsou charakteristické pro jednotlivé národy, jsou důležitou součástí národní kuchyně a tedy i celé kultury jednotlivých zemí. Dnes se dozvíte více o 5 tradičních dezertech Velké Británie.

 

  1. Battenberg: lehký piškotový dort čtvercového tvaru tvoří čtyři čtvrtiny dvou barev – růžové a žluté. Celé těsto je zahaleno do marcipánového kabátku. Původ dortíku je zajímavý. Traduje se, že vznikl v roce 1886 na počest svatby pravnučky královny Victorie a pro svou oblíbenost z módy už nikdy nevyšel.

 

  1. Chelsea bun: sladký šnek s rozinkami patří mezi nejstarší dezerty Spojeného králoství. Vznikl na počátku 18. století v Bun House v Chelsea, kde se scházela tehdejší společenská smetánka. Dům byl uzavřen v roce 1839, ale oblíbenost sladkých šneků přetrvává dodnes.

 

  1. Flummery pudding: vzhledem i konzistencí připomíná náš pudink nebo sladkou pěnu. Původně velšský dezert byl později přejat Angličany a dnes se v mnoha obměnách vyskytuje v mezinárodních kuchyních celého světa.

 

  1. Bakewell pudding: vypadá jako nízký koláč s chutí mandlí a džemu. Zajímavý je jeho původ. Traduje se, že jeho podoba vznikla vlastně náhodou při pečení služebné v Bakewellu.

 

  1. Gypsy tart: tradiční dezert Kentu. Tento neobvyklý dezert se skládá především z kombinace kondenzovaného mléka a třtinového cukru. Příběh tohoto dortu je spojen s dobrým skutkem, který chtěla údajně žena z Kentu udělat upečením něčeho dobrého pro romskou (v angličtině gypsy) rodinu. Ale doma měla pouze přísady, které dodnes obsahuje tento dort.

 

Že jste si mysleli, že britská kuchyně nemůže být zajímavá a už vůbec ne chutná? Dnešní článek o dezertech a zajímavých legendách, které se k nim pojí, vás myslím, přesvědčil o opaku. Pokud máte rádi sladké a mezinárodní kuchyni, sledujte náš blog, kde se v dalších dílech Seriálu o tradičních národních dezertech dozvíte více i o americkém a australském cukrářském umění.

 

Pokud byste si rádi některý z výše zmíněných dezertů připravili a zároveň si procvičili angličtinu, podívejte se na:

http://www.bbc.co.uk/food/cuisines/british