Tradiční národní dezerty – 2. díl - Austrálie

Autor: Andrea 

 

Jaký dezert si nejraději dopřávají Australané? A existují pro tuto rozlehlou zemi s takovým množstvím národností a kultur v dnešní moderní době vůbec nějaké typické recepty? Pokud byste si rádi některý z dezertů připravili, stačí kliknout na jejich název v článku a můžete se pustit do procvičování kulinářské angličtiny/vaření.

26. ledna mají všichni Australané upéct příležitost upéct si něco slavnostního, nejen proto, že mají den volna díky státnímu svátku připadajícímu na tento den, ale hlavně proto, že tento den oslavuje celou Austrálii. 26. ledna 1788 byla ustavena první evropská smlouva o vzniku Austrálie poté, co na tento kontinent dorazila britská flotila, která na jejím území také vztyčila britskou vlajku.

 

A co je tedy těmi sladkostmi, které si Australané rádi dopřejí? A vybrali byste si z nich vy?

 

Pavlova: Typický dezert nejen pro Austrálii, ale i Nový Zéland. Z toho plyne i jejich pře o původ a vznik tohoto neuvěřitelně sladkého dortíku. Základ tvoří obří sněhová pusinka, na kterou je navršena šlehačka spolu s ovocem. A proč má tento národní australský dezert rusky znějící název? Je to díky ruské prima baleríně Anně Pavlové, která navštívila Austrálii v roce 1929, a šéfkuchař hotelu, ve kterém bydlela, tento dort vymyslel na její počest.

 

      Lamingtons: Tyto malé sladké kostičky zná každé dítě v Austrálii. Najdete je na každé školní „bake sales“. Jsou tvořeny měkkým piškotem máčeným v čokoládě a obalené v kokosu.

 

       Apple & Cinnamon Damper: „Damper“ je tradiční australský chléb bez droždí. Tohle je jeho sladká verze, do které je přidáváno jablko, skořice a třtinový cukr. Tento sladký chlebíček se podává s máslem, banánem a javorovým sirupem.

 

Co byste si upekli vy? Vyzkoušejte si některý z těchto tradičních australských receptů a rozšíříte si tak obzory o nové vzdálené (nám blízké) chutě.