Tradiční národní dezerty – 3. díl - USA

Autor: Andrea

 

Americká kuchyně je plná kalorických jídel, která ovšem bývají nadmíru chutná. Do této kategorie skvělých dobrot, které ovšem nejsou určeny pro štíhlou linii, patří i tradiční americké dezerty. V tomto článku vám představíme 10 nejoblíbenějších sladkých amerických dobrot.

  1. Cookies neboli sušenky

Komu by nechutnaly sušenky s kousky čokolády. Američané říkají těmto sušenkám „cookies“ a často si je pečou sami doma, ale dají se i koupit v různých variantách a příchutích. Jsou ploché a mají kulatý tvar, většinou mají také větší průměr. Ta největší, která kdy byla upečena, měla průměr fotbalového hřiště.

 

  1. Cheesecake

Tenhle dezert se dřív překládal do češtiny jako tvarohový dort. Slovo „cheese“ si zde ovšem nespojujte s tradičním slaným sýrem, ale s krémovým sýrem typu žervé. Dnes je tento dort už celkem známý a na jídelních lístcích restaurací a kaváren se uvádí pod svým původním anglickým názvem.

 

  1. Bananas Foster

Ovoce flambované v likéru, obvykle podávané se zmrzlinou. Tento dezert je nejslavnější v New Orleans. 

 

  1. Pecan Pie

Tento „pie“, neboli koláč, je plněný pekanovými ořechy. V posledních letech se stal velmi populárním.

 

  1. Whoopie Pie

Vtipný dezert Whoopie Pie vypadá jako dvě čokoládové sušenky slepené bílým krémem.

 

  1. Mrkvový dort

Lehce kořeněný mrkvový dort s cukrovou polevou je jedna ze stálic tradičních amerických dezertů.

 

  1. Zmrzlina

Zní to obyčejně, ale zmrzlina je v USA častou sladkou tečkou po obědě či večeři. Její forma i chuť je dovedena do dokonalosti, pokud je vyrobena z opravdové smetany. Američané si navíc samotnou zmrzlinu rádi zpestří o sušenky, různé druhy posypů a polev.

 

  1. Brownies

Recept tohoto dezertu pochází už z 19. století. Brownies je vláčný čokoládový dezert, který můžete dnes lehce ochutnat i u nás. Nabízí ho jeden z nejznámějších amerických fast food řetězců, ale také pražské „burgrárny“. Nebo si ho samozřejmě můžete i lehce upéct doma.

 

  1. Boston Cream Pie

Oficiální dezert amerického státu Massachusetts. Vláčný dortík je dokola potřený krémem a navrchu je čokoládová poleva.

 

  1.  Apple Pie

Žádný další dezert není tak americký jako jablečný koláč „Apple Pie“. Podává se ještě vlažný, často doplněný o vanilkovou nebo jinou zmrzlinu.

 

Pokud byste si rádi některý z těchto výborných amerických dobrot sami upekli a ještě si u toho procvičili angličtinu, tak se podívejte na: http://www.thedailymeal.com/10-classic-american-desserts-slideshow. U každého obrázku dezertu najdete odkaz na jednoduchý recept, u kterého máte uvedeny i všechny výživové hodnoty jako bonus.