Typické letní americké sporty

Co víc patří k létu než odpočinek, dovolená a sport? V našem seriálu o letních sportech angloamerického světa vám odhalíme typické sporty pro jednotlivé oblasti, které jsou oblíbené hlavně v létě. Možná budete překvapení, jak rozmanité druhy sportů jsou oblíbené u Američanů. A jaký sport si Američan představí, když s ním budete mluvit o fotbalu – „footballu“?

Football vs. Soccer

Kdo by neměl rád fotbálek. Ten k letní aktivní zábavě neodmyslitelně patří. Když se ale v USA mluví o fotbalu, tedy je zmiňován „football“, myslí se tím fotbal americký, tedy se podobný rugby se „šišatým“ míčem, ve kterém ovšem nechybí chrániče.

Kdybyste chtěli mluvit o fotbalu v námi známé a oblíbené verzi (11 hráčů, černobílý kopací míč…), pak byste museli použít slovíčko „soccer“. Ten je v USA velmi oblíbený více mezi dívkami než kluky. A jeho celková popularita zdaleka nedohání originální fotbal americký.

 

Baseball

National Pastime“, jak je baseball nazýván, se pyšní 150ti letou historií. Dřevěná pálka a typický bílý míček patří také k softballu, neméně oblíbené odnoži tohoto typicky amerického sportu.

 

Basketball

Podle některých statistik je basketball uváděn jako druhý neoblíbenější americký sport, hned po amerického fotbalu.

 

Volleyball

Možná vás to překvapí, ale přes 10 milionů Američanů uvádí jako svůj oblíbený sport volleyball, tedy volejbal. Velmi oblíbený letní sport i v Čechách patří neodmyslitelně na pláže rybníků, přehrad a letní sportoviště. Velkou váhu a sledovanost mají zápasy volejbalu především týmů při vysokých školách. Volejbal se v Americe považuje spíše za ženský sport a ženským týmům také proudí větší sponzorské částky (to je v zájmu vyvážení sportovních stipendií a možností mužů hrát americký fotbal či baseball – tradičně mužské sporty).

 

Lacrosse

Původně indiánský míčový sport nabírá i u nás na popularitě. Původně byl tento sport hrán indiánskými kmeny jako cesta k uzdravení, posvěcení léků a podpoře ducha i těla. Lakros má několik druhů od lehčích verzí po ty opravdu tvrdé (např. jak už vyplývá z názvu - boxlacrosse). Lakros se hraje s míčkem a lakrosovou tyčí, která je zakončena pevným rámem vypleteným sítí.

 

Frisbee

Kdo by si rád nezaházel v létě talířem? Létající talíř, kterému se také u nás někdy říká „frisbee“, se dočkal svého sportu s ukotvenými pravidly. V USA dokonce již vznikly oficiálně dvě ligy, které týmy a hráče sdružují. Frisbee (Ultimate Disc Sport) získává také na popularitě a třeba se jednou dočkáme jeho olympijské verze.

 

Ať už se v létě rozhodnete lenošit nebo si zasportovat, nezapomeňte si před dovolenou oprášit taky angličtinu. Jistě se vám může hodit nejen při sportování v zahraničí, ale ulehčí vám i celý pobyt a vy si budete mít možnost dokonale procvičit angličtinu v akci.