Velikonoční svátky ve Velké Británii

Autor: Andrea

 

Stejně jako jsou Velikonoce tradičním svátkem u nás, i ve Velké Británii se mu věnuje značná pozornost. Jaké jsou však tradice, které Britové dodržují a co jim v dnešní moderní době přináší? Čtěte dál a dozvíte se více. Navíc, pokud si budete chtít procvičit angličtinu, najdete na konci našeho článku zajímavý odkaz na článek, ke kterému jsme pro vás vytvořili užitečný slovníček, který vám může pomoct s těžšími výrazy.

Nic jako pomlázku nebo polévání vodou však v Anglii nečekejte. Velikonoční zvyklosti se v Anglii od těch našich značně liší. Jsou značně mírumilovnější, hlavně tedy k ženám. Jediné, co opravdu spojuje většinu velikonočních zvyklostí po celém světě a je hlavním motivem Velikonoc i ve Velké Británii, je symbolika vejce.

 

Vejce jsou symbolem Velikonoc a zároveň symbolem života, sdílení a znovuzrození. Proto není divu, že je třeba tuto symboliku nějak podtrhnout. Ve Spojeném království je proto tradicí, že si rodina u jednoho stolu rozdělí vejce z čokolády a jeho kousky si mezi sebou postupně podávají a každý má kousek vejce ochutnat. Symbolizuje se tak pospolitost rodiny a udržení rodinných pout. Skutečná vejce jsou pak stejně jako u nás barvena a rozličně dekorována. Anglické školy dokonce pořádají soutěže o nejpovedenější zpracování toho věčného symbolu Velikonoc.
O Bílé sobotě jsou nazdobená a čokoládová vejce tajně schovávána rodiči v domě a na zahradě, v neděli ráno je úkolem dětí záhadně schovaná vejce najít.
V hledání vajec jsou pořádány i celé soutěže a děti za svoje úlovky (v podobě nejvíce nasbíraných vajec, nalezeného největšího nebo naopak nejmenšího vejce atd.) pak dostávají drobné ceny.
Typickým britským velikonočním symbolem je postava Velikonočního zajíčka (The Easter Bunny). Je to velmi stará tradice pocházející již z doby Anglosasů, kteří uctívali bohyni Eostre, která měla ve svém znaku zajíce (králík se v té době na britských ostrovech nevyskytoval, toho s sebou přivezli až Normané na chov pro těžké zimní měsíce). Malým dětem se na neděli ráno potají připravuje košíček s různými sladkostmi, které dle zvyklostí dostávají právě od velikonočního zajíčka.
Specifická je samozřejmě i velikonoční hostina, na Velký pátek, poslední den půstu, si Britové dopřávají rybu a o Velikonoční neděli je tradičně servírované jehněčí. Kdo má rád něco sladkého na zub, tomu by jistě zachutnal Simnel Cake – lehký ovocný dort pokrytý marcipánem nebo Hot-Cross-Buns – kořené bochánky připomínající naše jidáše nebo mazanec s křížem z polevy na vrchu.
Happy Easter!
Zdroje:
 
____________________________________________________________________________________________________________________
If you like to learn more about Easter traditions and improve your English, try this link, please:
Level: intermediate - advanced
To help you a bit, here is a small dictionary of the words you may not know:
to honour
oslavovat
It honours the resurrection of Jesus.
resurrection
znovuvzkříšení
It honours the resurrection of Jesus.
ecclesiastical
církevní, křesťanský
…after the first ecclesiastical full moon that occurs on or after March 21.
to occur
objevit se, stát se, nastat
…after the first ecclesiastical full moon that occurs on or after March 21.
a vigil
bdění, noční hlídka
The religious tradition is to have an easter vigil on Saturday
night at the church.
blessing
požehnání
It includes the blessing of the Easter fire and the lighting of a large Paschal candle.
Paschal candle
velikonoční svíce
It includes the blessing of the Easter fire and the lighting of a large Paschal candle.
a feast
hostina, hodování
…which may be followed by
a feast.
a commemoration
připomínka
…it is a commemoration of the death of Christ
a passion
utrpení (Páně)
…the liturgy consists of reading the passion, the ceremony of the veneration of the cross, and communion from the sacrament consecrated the day before.
veneration
uctívání, úcta
…the liturgy consists of reading the passion, the ceremony of the veneration of the cross, and communion from the sacrament consecrated the day before.
communion
(svaté) přijímání
…the liturgy consists of reading the passion, the ceremony of the veneration of the cross, and communion from the sacrament consecrated the day before.
sacrament
svátost
…the liturgy consists of reading the passion, the ceremony of the veneration of the cross, and communion from the sacrament consecrated the day before.
to consecrate
posvětit
…the liturgy consists of reading the passion, the ceremony of the veneration of the cross, and communion from the sacrament consecrated the day before.
lent
půst
Lent is a period of 40 days…
give up
vzdát se
Often people give up certain things in their life they feel are not good for them.
consider
považovat
However, most consider Easter a time for family.