Zpět na seznam článků

Užitečné informace, nejen při cestování, nejen přes léto

14.5.2007
Užitečné informace, nejen při cestování, nejen přes léto

Podle nedávné ankety o společenských vztazích vedené mezi 16 – 34-letými ve světě, večer strávený venku v Tokiu je v těchto dnech téměř totéž co v Miláně. Ať již žijete v Korei nebo v Kanadě, v Itálii nebo v Irsku, typický večer venku strávíte jezením burgrů, shlédnutím amerických filmů nebo posloucháním anglických písniček v klubech a barech. Individuální rozdíly stále přežívají – balet je stále populární zvláště mezi Rusy, přičemž Japonci více preferují večer s karaoke – ovšem americká kultura je všude.

Rozdíly ve společenském chování mezi muži a ženami se také ztrácejí. Většina dotazovaných po celém světě tvrdí, že pro skupinu mladých žen je naprosto normální jít ven osamoceně, že je ve stejné míře přijatelné pro mladé ženy kouřit a pít a že by si také pár měl rozdělit útratu, když jdou společně ven. Pro většinu mladých lidí jsou tyto rozdíly největší mezi jejich generací a generací jejich rodičů.

 

Nicméně zajímavé je, že velká většina dotazovaných mladých lidí řekla, že rodiče jsou stále přísnější na dcery než na syny co se týče kam jdou a s kým jdou. Celkem pouze 10 procent dotazovaných si myslí, že se rodiče chovají ke svým synům a dcerám rovnoměrně a téměř nikdo si nemyslí, že by rodiče byli přísnější na své syny! Ve většině zemí se dotazovaní shodli, že taková pravidla mají tendenci být přísnější mimo velkoměsta.

 

Důležité národnostní rozdíly se také objevily, ale pouze co se týče časů. Na dalekém východě a ve východní Evropě noc venku začíná a končí mnohem dříve; 19,00 hodin byl průměrný čas na schůzku s přáteli. Na druhé straně, pro mnoho Jihoevropanů a Jihoameričanů, večer venku začíná až po 22,00 nebo 23,00 hodině, což je čas, při kterém je většina Korejců nebo Japonců bezpečně doma v posteli!

 

Pravidla rodičů toto odrážejí. Většina japonských rodičů očekává své nezletilé doma do 22,00 hodiny nebo dokonce dříve, přičemž v Evropě je více pravděpodobné, že je to 23,00 nebo 24,00 hodna. Nejpřekvapující zjištění bylo v Argentině, kde je zřejmě zcela normální pro 15-ti a 16-ti leté být venku po celou noc.  Zde se však rodiče nemusí tolik obávat, protože 80 procent mladistvých v Argentině tvrdí, že zřídkakdy či nikdy nepijí alkohol!  

 

Cutting Edge - Intermediate, Longman, 1999, 69

 

ANGLICKÝ PŘEKLAD

 

Logo PRAHA

Viktora Huga 6
150 00 Praha 5

praha5@empire-skola.cz
Logo Další města Více info

Pro zlepšení našich služeb používáme cookies. Dalším prohlížením stránky souhlasíte s jejich využitím. Jejich používání můžete odmítnout nastavením Vašeho prohlížeče. Více informací