Příprava na pohovor v angličtině

pripava na pohovor2Dostali jste pozvánku na pracovní pohovor na vaši vysněnou pracovní pozici, ale samou radostí jste málem přehlédli, že vše bude probíhat v angličtině? Není třeba panikařit, protože ...

 

Pracovní pohovory dokážou být hodně stresující a pro mnoho lidí to znamená, že nepodají takový výkon, jak by chtěli oni či jejich potenciální zaměstnavatelé. A to mluvíme česky už od malinka. Tak co potom, když máme dělat pohovor v angličtině?

The job interview je pro každou pozici jiné a přesně stanovené, ale tak či tak mají všechny pohovory pár otázek společných. Pojďme se na pár z nich podívat a říct si, jakou odpověď od nás personalista může očekávat, a co byste naopak říkat neměli.

1. Tell me a little about yourself

Neboli Řekněte mi něco málo o sobě. V této otázce nikdo nechce slyšet, že máte psa a že v šesti letech jste si zlomili ruku. V téhle chvíli je na vás, jak ukázat tomuto potenciálnímu zaměstnavateli, jaké máte zkušenosti z oboru. Začneme tedy studiem a pokračujeme pracovními zkušenostmi.

Můžeme odpověď zformulovat například nějak takto: (hlásíme se na pozici ve firmě s farmaceutickými produkty)

Biology (chemistry) was my passion already in high school, so I decided to go and study it at the Charles university in Prague. For Masters, I changed my major to Biomedicine and graduated with honours. After my studies I got accepted to Zentiva where I worked as a researcher for 10 years. My job requirements were (add your own).

2. What are your strengths and weaknesses?

Tuhle otázku je nutno pojmout co nejpozitivněji to jde, a i když je to cílené na vaše slabé stránky, i ty se dají přeformulovat jako pozitivní. Víte, že máte například problém se zorganizováním si svého času – neboli time management? Ukažte, jak s tímhle problémem pracujete nebo jak ho řešíte.

Může to vypadat tedy nějak takto: "I have problems with time management, however, I created a system, where every morning I set up a schedule for that particular day with a time frame of each activity. This way I don‘t lose track of time during my working day."

A vaše silné stránky? Are you punctual? Team player? Goal oriented? Předneste se v nejlepším světle a nikdy nezapomeňte uvést k dané characteristics příklad, který potencionálnímu zaměstnavateli ukáže, že jen tak nevhazujete slovíčka do ringu, ale opravdu jste tuto vlastnost využili ve svém pracovním životě.

pripava na pohovor

3. Where do you see yourself in five years from now?

…Určitě ve společnosti, kam se hlásíte, že jo? A i kdyby ne, tak po celý váš pohovor ano. Popřemýšlejte, jakým budete přínosem pro firmu a jaký bude mít přínos tato firma pro vás. A společně spolu budete růst a rozvíjet se.

Podobnou odpověď můžete přednést i v otázce: Why should we hire you?

My long-term goals involve growing with a company where I can continue to learn, take on additional responsibilities, and contribute as much of value as I can.

I see myself as a top performing employee in a well-established organization, like this one. I plan to improve my skills and maybe move on to the management.

4. How do you handle stress and pressure?

Určitě při této otázce použijte příklady toho, jak jste už jednou, dvakrát zvládli nebo reagovali na stres.

I actually work better under pressure and I’ve found that I enjoy working in a challenging environment.

A nebo: I always try to go to the gym after every working day. It is a great stress reducer.

5. Why did you leave your last job?

Tyjo. Měli jste rozepři s nadřízeným? Chcete novou challenge? Rádi byste se rozvíjeli v jiné sféře? Tak to řekněte. V pozitivitě je síla, takže jediná věc je tady důležitá: nikdy se nesnažte pomlouvat svého bývalého nadřízeného, rozhodně si tím nepolepšíte.

I have decided that my current job does not lie in the career path I want to make and my employer has no opportunities in the one that does.

I was laid-off from my last job when my department was eliminated due to corporate reconstructing.

Pracovní pohovory zvládnete vždycky na jedničku, pokud si najdete čas a pořádně se na ně připravíte. Zjistěte si všechno o té společnosti, od vedení, přes business strategii až po to, jaký kafe tam podávají. (Za mě, pokud není pořádná coffee machine, tak se vyhýbám obloukem! :D

A pokud s přípravou na pohovor v angličtině potřebujete pomoci, v Empire nabízíme individuální kurzy, kde s vámi některý z našich zkušených lektorů stráví tolik času, kolik bude třeba, aby vaše šance na vysněné pracovní místo byla co nejvyšší.