Úvodní strana / Pro naše studenty / Studium angličtiny

Je lepší lektor Čech nebo rodilý mluvčí?

Je lepší lektor Čech nebo rodilý mluvčí?

Když se chystáš začít se studiem angličtiny v některé z jazykových škol, jsi obvykle postaven před rozhodování o řadě možností, které dnešní kurzy angličtiny nabízejí. Jednou z hlavních otázek, na kterou si musíš odpovědět, je zda si přeješ trávit výuku s českým lektorem nebo s rodilým mluvčím.

V našem článku se podíváme na výhody a nevýhody, které obě varianty poskytují. Mělo by ti to ujasnit pohled na výuku a ulehčit rozhodování, zda zvolit pro výuku angličtiny rodilého mluvčího, či nikoliv.

 

ČESKÝ LEKTOR ANGLIČTINY

VÝHODY

· odborná kvalifikace (diplom z pedagogické fakulty či jiné instituce vzdělávající učitele)

· pro začátečníky až středně pokročilé možnost použití češtiny při neporozumění

· možnost systematické práce i v češtině (zvláště při probírání gramatiky)

· možnost srovnání použití češtiny a angličtiny

· okamžitý překlad významu neznámých slovíček

NEVÝHODY

· může být těžší dosáhnout autentické výslovnosti angličtiny rodilého mluvčího

· tendence studenta přecházet do rodného jazyka místo snahy o lepší porozumění přímo v angličtině

 

RODILÝ MLUVČÍ

VÝHODY

· používání pouze angličtiny při výuce

· autentičnost – reálná simulace cizojazyčného prostředí při výuce

· pouze angličtina = vyšší soustředěnost při výuce

· naposlouchání perfektní výslovnosti angličtiny, různé přízvuky

· přirozený cit pro jazyk v různých kontextech

· obvykle nemají odbornou pedagogickou kvalifikaci (diplom ze škol vzdělávající učitele) (např. neumí vysvětlit gramatiku)

NEVÝHODY

· nemožnost porovnání češtiny a angličtiny při probírání gramatiky

· u neznámých slovíček či neporozumění je nutné vysvětlování – bez okamžitého překladu

 

Jak vyplývá z našeho srovnání, není volba výuky s českým lektorem nebo rodilým mluvčím černobílá. Vždy záleží spíše na typu a povaze studenta, která volba je pro ně účinnější a komfortnější. Jistě jde také o úroveň angličtiny, které dosahujete. Většina začátečníků se cítí s rodilými mluvčími nejistě a pro své seznamování s angličtinou volí raději českého lektora. Pro studenty velmi pokročilé může být naopak rodilý mluvčí velikým přínosem, díky kterému se ve svém studiu angličtiny mohou posouvat dále.

 

Z naší zkušenosti chceme upozornit hlavně na nedostatečné pedagogické dovednosti rodilých mluvčích. Dej si při výběru lektora velký pozor právě na to, jestli s tebou řeší cíl výuky, opravuje tvé chyby, hodnotí, jak se ti daří, dává ti zpětnou vazbu k pokroku. Zkrátka aby nešlo jenom o bezcílné mluvení, při kterém se neposouváš dál.

 

Právě proto dobrý český lektor může být lepší i pro pokročilé studenty. Když mluví výborně anglicky, ani nepoznáš, že není rodilý mluvčí a i od něho „chytíš“ ten správný přízvuk.

Ať už si pro svou výuku angličtiny zvolíš českého lektora či rodilého mluvčího, měj na paměti, že by se mělo jednat hlavně o profesionála, který ti ovšem bude umět výuku zpříjemnit, a na jehož hodiny se budeš vždy těšit.

Logo PRAHA

Viktora Huga 6
150 00 Praha 5

praha5@empire-skola.cz
Logo Další města Více info

Pro zlepšení našich služeb používáme cookies. Dalším prohlížením stránky souhlasíte s jejich využitím. Jejich používání můžete odmítnout nastavením Vašeho prohlížeče. Více informací