Me no speak English, me don't know.

Další z příhod našich lektorů o tom, jak někdy může být neznalost jazyků výhodou. :)

Autor: Bára

No stress pošta? Jde to, anglicky.

Great Barrier Reef je anglický výraz pro korálový útes. “Language Barrier” neboli jazyková bariéra, v jakémkoliv jazyce, je taky jistý druh korálového útesu a může být příčinou vzniku různých zajímavých situací, se kterými se každý z nás pere po svém. Někdo to hraje na tři moudré opice (tváří se, že neslyší, nemluví, nevidí), jiný zase mlčí a udělá to, co si myslí, že asi má býti uděláno, má býti hotovo. Například taková já, už se na sedláka rovnou ptám: “I don’t understand a word you are saying, what?”

no see

30.3., středa, někde na Arbesově náměstí. Krátce po poledni jsem se vydala na poštu podat daňové přiznání, juch. Víš, jak to na poště chodí a v období daňových přiznání tu hrůzu vynásob dvěma a jsi se mnou na poště. Naproti mě byli asi tři okénka a za nimi tři pilné pracovnice pošty, pojďme je pojmenovat “včeličky“. Jak tak čísla pípala a lidi se hýbali, k okénku přistoupila vysoká slečna, vytáhla malý růžový batůžek a promluvila anglicky. A tady akce začala…

Já (škodolibě): Tááák a teď tě kočičko pošlou na dobrodružnou výpravu koupit si krabici, lepící pásku, nůžky a nepůjčí ti ani ň, přesně tak jako to udělali mě, haha.” (Děsná vlastnost ta škodolibost.)

Včelička (němá): usmála se a beze slova odešla. Za pár chvil se vrátila s krabicí, od kolegyň si půjčila pásku a nůžky. Všechno poskládala, vložila růžový batůžek do krabice, zalepila a balík posunula směrem k paní, aby si vyplnila adresy.

Já (s otevřenou pusou): “Si děláš pr.. srandu!”

Paní mluvící anglicky (omluvně koukla kolem sebe):

 

Já (hluboce přemýšlející): “ Tss, příště když budu chtít poslat balík na poště, mluvím jenom anglicky a basta!)

Včelička (úsměv od ucha k uchu): udělala rukama gesto, jako rozhodčí když ukončí zápas a tím to celé skončilo. Vysoká, anglicky mluvící paní zaplatila.

Já (s otevřenou pusou): Poprosila bych vás doporučeně…

Tato barevná situace byla vyřešena bez jediného slova a mě by zajímalo jestli, ať už ta vysoká paní anebo včelička, se rozhodli něco se svojí jazykovou bariérou udělat. Nerozumět není ostuda, je to motivace naučit se něco nového. Tak vzhůru do toho a ať ta vaše “Language Barrier” nepřeroste do “Great Barrier Reef.” A kdyby přece, je tu pro vás naše vzdělávací instituce - Empire -The Know-How Institute.

 

B.