Příběh naší studentky aneb Angličtina je třeba v každém věku a zaměstnání

Autor: Katka

 

Máte pocit, že už umíte anglicky dobře a díky maturitě z angličtiny lehce získáte Vaše vysněné zaměstnání? Přečtěte si příběh naší studentky Katky, která zjistila, že sny se jistě vyplnit můžou, ale musí se jim občas trochu pomoci.

Když jsem absolvovala střední školu a úspěšně svá studia zakončila maturitou z angličtiny, myslela jsem, že mám napůl vyhráno a bez větších potíží si najdu první práci. Protože jsem se nedostala na vysokou školu a zajímala mě práce v kanceláři, začala jsem intenzivně hledat volná místa na pozici asistentky.

 
Zjistila jsem, že největší nabídka této pozice je ve velkých mezinárodních firmách a to byla i oblast, která mě zajímala. Všude slibovali potenciál růstu, možnost kariérního postupu i cestování. Nadchla jsem se představou, že budu jezdit na různé kongresy a veletrhy, naučím se spoustu nového a využiju znalosti angličtiny, které jsem se v té době věnovala přes osm let.
 
Z počátku jsem nebyla zklamaná, když jsem místo nezískala a dávala jsem si víc času. Přece jen jsem byla bez praxe a konkurence je dnes veliká. Z čeho jsem však začala mít obavu, byly části pohovorů vedené pouze v angličtině. Málokdo si chtěl povídat o zálibách, cestování a dalších všeobecných tématech, u kterých jsem si byla celkem jistá slovní zásobou. Často jsem se dostala do situací, kdy jsem měla mluvit v angličtině o své motivaci a plánech v kariéře. V tu chvíli jsem vůbec nevěděla, jak reagovat, chyběla mi praktická slovní zásoba pro tato témata a díky nejistotě a nervozitě jsem začala přemítat nad gramatickými tvary, a tak se stalo, že mi trvalo dlouhou dobu, než jsem byla schopná říct delší větu, která (jak mi připadalo) stejně nedávala moc smysl.
 
Když jsem měla možnost dostat z pár pracovních míst zpětnou vazbu, zjistila jsem, že to byla právě moje nejistota ve znalostech anglického jazyka, která způsobila odmítnutí ze strany potenciálního zaměstnavatele. Tak jsem si řekla, že je třeba na sobě zapracovat a začala si hledat kurz, kde bych získala jistotu při mluvení a zbavila se psychického bloku, který mě tolik brzdil.
 
Na internetu jsem našla různé způsoby výuky, které měli jen málo společné s tím, co jsem znala ze střední. Nakonec jsem se rozhodla vyzkoušet přímou konverzační metodu v jazykové škole Empire. Už proto, že jsem měla možnost jít na ukázkovou hodinu zdarma, a protože se mi nabízené kurzy velmi zamlouvaly, dala jsem jim šanci.
 
Během prvních měsíců studia jsem zjistila, že můj dojem z angličtiny byl opravdu subjektivní a bylo na čase získat při mluvení jistotu. Díky přímé metodě Direct Method for English jsem začala mluvit plynule a přestala jsem přemýšlet nad gramatikou. Myslím, že i to byl jeden z důvodů, proč jsem také konečně uspěla na pohovoru a získala svou první práci. Do kurzů jsem ani pak nepřestala chodit, protože díky systému benefitů v naší firmě, mi na kurz zaměstnavatel dokonce přispívá. O to větší mám radost, když se v angličtině můžu dál zlepšovat a v práci se mi daří.
                                                                          
                                                                  Studentka jazykové školy Empire Katka