Typické letní australské sporty

Autor: Andrea

 

Náš seriál o typických a tradičních letních sportech angloamerického světa zakončujeme u protinožců. Jsou australské sporty pro vás velká neznámá, nebo se v nich lehce zorientujete?

Football vs. Soccer

Kdo by neměl rád fotbálek. Ten k letní aktivní zábavě neodmyslitelně patří. Když se ale v Austrálii (nebo USA) mluví o fotbalu, tedy je zmiňován „football“, myslí se tím fotbal americký, tedy se podobný rugby se „šišatým“ míčem, ve kterém ovšem nechybí chrániče.

Kdybyste chtěli mluvit v Austrálii o fotbalu v námi známé a oblíbené verzi (11 hráčů, černobílý kopací míč…), pak byste museli použít slovíčko „soccer“.

 

Rugby

Rugby je třetím nejoblíbenějším australským sportem. Americký fotbal (tedy v USA „football“) bychom mohli označit jako jeho mladší bratra, protože v něm má svůj původ.

Rugby je velice kontatní sport hraný bez chráničů se šišatým míčem.

 

Tennis

Tennis je v Austrálii dalším velmi oblíbeným sportem. Kdo by neznal celosvětově proslulý turnaj Australian Open?

 

Cricket

Cricket bývá námi někdy zaměňován s kroketem (taktéž letním sportem). Kroket se ovšem hraje odpalováním míčků na zemi brankami postavenými na travnaté ploše a jedná se spíše o pohodový letní sport (jako je např. pétanque). Cricket je o mnoho náročnější hrou. Hraje se s placatou pálkou a míčkem o něco menším než ten baseballový. Míček je placatou pálkou odpalován, a jako hřiště jsou využívány travnaté plochy, nebo přímo hřiště pro cricket určená. Pravidla tohoto sportu sahají až do 18. století. Tak dlouho je tento sport oblíbený i v Austrálii. Patří dokonce k jednomu z nejoblíbenějších.

Cricket je běžnou součástí letní zábavy doplňující rodinná grilování, odpočinek s přáteli na pláži apod.

 

Golf

Když zjistíte, že Austrálie čítá přes 1500 golfových hřišť, budete mít pocit, že bez golfové hole se při cestování po tomto kontinentu prostě neobejdete. Mnoho hřišť je cestovatelskými perlami, s úžasnými vyhlídkami a profesionálně upraveným „greenem“. Pokud jste tedy vášnivými golfisty, vydejte se do Austrálie. Procvičíte si angličtinu a ještě si pořádně protáhnete těla.

 

Automobilové závody

Možná překvapivá může být popularita automobilových závodů mezi Australany. Mnozí z nich jsou vášnivými fanoušky tohoto rychlého dynamického motorového sportu. V Austrálii se koná celá řada závodů, nejpopulárnější z nich je pořádán v říjnu.

 

Ať už se v létě rozhodnete lenošit nebo si zasportovat, nezapomeňte si před dovolenou oprášit taky angličtinu. Jistě se vám může hodit nejen při sportování v zahraničí, ale ulehčí vám i celý pobyt a vy si budete mít možnost dokonale procvičit angličtinu v akci.